Az ősz első hónapjával a jó idő ugyan még nem búcsúzik minden évben, de az új tanév biztosan megkezdődik. Ezzel együtt pedig megjelennek az oktatási intézmények környékén a sokszor figyelmetlen gyermekcsoportok. Készüljünk fel a váratlan helyzetekre!
Szeptember elején a gyerekek még a nyári szünet hangulatában élik mindennapjaikat, nehezen állnak át az iskolai élet megkövetelte fegyelmezettebb viselkedésre, éppen ezért kell a gépjárművezetőknek körültekintőnek lenniük az iskolák közelében. Fokozottan igaz ez az időjárás miatti esetleges rossz látási viszonyokra, illetve a szürkületi, esti időszakra. Noha manapság már a legtöbb iskolatáska fényvisszaverő anyagokkal van ellátva, és a forgalmasabb utaknál a táblák mellett fényjelzők, valamint az első hetekben rendőrök is biztosítják a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket, érdemes kellő óvatossággal vezetni.
Fontos, hogy a gyermekek biztonsága érdekében még a megengedett sebességnél is lassabban hajtsunk, a zebrákat, lámpás kereszteződéseket óvatosan közelítsük meg, és figyeljünk a perifériás látóterünkben lévő, járdán vagy kerékpárúton közlekedő biciklisekre, rolleresekre és görkorisokra is. Legyünk körültekintőek esős időben is, érdemes felkészülni a csúszós, vizes aszfalt miatti nagyobb féktávokra.
A közlekedési szabályok betartásával és a helyes közlekedési morállal érdemes már egészen kicsi kortól megismertetni a gyerekeket. Fontos feladat ez a szülők és az óvodák, iskolák számára is.
Az iskolákban rendszeresen tartanak tájékoztató órákat vagy napokat (pl. Közlekedj okosan! nap) a gyerekek felkészítésére. Ilyenkor játékos formában ismertetik meg a kicsikkel a fontos szabályokat: a piros tiltó jelzést a közlekedési lámpákon, vagy a zebra szerepét, az úttest és a járda különbségét, valamint a jelzőtáblák figyelemfelhívó jelzéseit. Hasznos lehet, ha a tanultakat otthon, vagy akár iskolába jövet-menet is átbeszéljük a gyerekekkel.
A kamaszok figyelmét pedig fontos felhívni, hogy a headset-et és fejhallgatót ne teljes hangerővel és zajszűrővel használják, és ha gyalog közlekednek, akkor ne a telefonjuk kijelzőjét nézzék menet közben, mert ezek igen súlyos, akár végzetes kimenetelű balesetekhez vezethetnek.
Gyermekeink védelme szülőként elsődleges. A biztosítások többsége általában kiterjed rájuk is, tanácsos azonban átnézni, valóban minden szükséges fedezetet tartalmaz-e a meglévő biztosításunk.
A balesetbiztosítás kalkulátor segít minden szülőnek megtalálni az optimális biztosítást, hogy nyugodtan kezdődjön az új tanév!